وعده پوچ اسپانسر و انتخاب‌های پرانتقاد/ دکتری که انتظارات را برآورده نکرد

به گفته خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس، ۲۳ دی ماه سال ۹۶ بود که رامین طباطبایی درون میان نامزدهای حاضر درون انتخابات درون میان ۴۱ رای ۲۳ رای را کسب کرد تا ازبرای ۴ سال به عنوان رئیس فدراسیون بسکتبال پیروز و انتخاب شود. 

مرور اتفاقات یک سال گذشته بسکتبال نشان می دهد این رشته آنطور که اهالی بسکتبال انتظار داشتند شاهد تغییرات اساسی نبوده و مهمترین وعده رئیس آن نیز عملی نشده هست.

*بدون اسپانسر و چشم به بودجه دولتی!

مسئولان وزارت ورزش همیشه درون صحبت‌های خود گفته‌اند فردی که رئیس فدراسیون شود باید بتواند فدراسیون را از نظر مالی تامین کند، ولی نه تنها این اتفاق درون بسکتبال رخ نداده و با توجه به مسابقات انتخابی جام‌جهانی و اعزام‌های بانوان وابستگی به وزارت ورزش هم بیشتر شده که قطعا ضعف بزرگی درون کارنامه یک ساله رامین طباطبایی محسوب می شود.

طباطبایی پس از انتخابش گفته بود: «برنامه‌های من دو رویکرد اساسی دارد. یک اینکه برنامه محوری را درون فدراسیون نهادینه کنیم و دوم بتوانیم حامیان مالی پایدار را بیاوریم که با جذب این حامیان تیم‌های باشگاهی را جذب کنیم و هم بتوانیم تیم ملی را حمایت کنیم. از سوی دیگر هدف‌مان این هست به استانهایی که بسکتبال خیز بودند از طریق شرکت‌هایی که درون آن استان‌ها وجود دارد کمک کنیم تا استعدادهایی که وجود دارد هدر نرود و زیر پوشش قرار دهیم.»

ولی درون یک سال گذشته نه تنها این اتفاقات نیفتاد بلکه از سوی دیگر درون قسمت باشگاهی نیز بزرگترین اسپانسر خصوصی سال‌های گذشته و به نوعی برند بسکتبال به این معنی مهرام کنار کشید و با توجه به عملکرد فدراسیون تلاشی هم ازبرای ماندن این باشگاه صورت نگرفت تا یک نمره منفی دیگر درون قسمت اسپانسری ازبرای فدراسیون تحت مدیریت آقای پزشک درنظر گرفته شود.

* انتخاب‌های پرانتقاد

انتخاب‌های طباطبایی درون نوع خود هم پرانتقاد و پر سر و صدا بود. جامعه بسکتبال که انتظار داشتند پس از رفتن محمود مشحون شرایط این رشته تغییر کرده و افراد شایسته وارد شوند، نه تنها این اتفاق نیفتاد، بلکه هر روز انتقادها از عملکرد طباطبایی بیشتر شد.

از مدیریت تیم‌های ملی، کمیته مربیان و  آموزش گرفته تا چند پست دیگر انتخاب‌هایی بودند که نتوانستند انتظارات جامعه بسکتبال را پس از ۱۳ سال ریاست مشحون برآورده کنند، تا جایی که دوستان نزدیک طباطبایی نیز این انتخاب‌ها را درون شان فدراسیون بسکتبال ندانستند.

*گیم‌های آسیایی بدون تغییر

تیم ملی کشورمان با وجود اینکه درون این دوره از گیم‌های آسیایی شانس اول قهرمانی محسوب می‌شد، ولی به این افتخار دست پیدا نکرد و درون آخر همان مقام ۴ سال قبل را تکرار کرد. البته که این مقام خوشحالی مسئولان فدراسیون را درون پی داشت، ولی واقعیت‌ چیز دیگری بود و درون سالی که شانس اول قهرمانی بودیم و همه شرایط فراهم، نتوانستیم به مقامی که شایسته بسکتبال ایران بود، برسیم.

*جوانان و نوجوانان جهانی نشدند

درون رده‌های پایه نیز درون یک سال گذشته چیزی جز ناکامی نصیب بسکتبال ایران نشده هست. دو تیم نوجوانان و جوانان درون صعود به جام‌جهانی بازماندند. هرچند گفته می‌شد تیم نوجوانان حاصل کار فدراسیون طباطبایی نبود، ولی درون رده جوانان با عملکرد ضعیفی که درون هماهنگی‌ها وجود داشت، این تیم بدون هیچ گیم تدارکاتی به بزرگترین آوردگاه آسیایی خود رفت و نتیجه‌ای را کسب کرد که قبل از اعزام هم انتظارش را می کشیدیم.

*عملکرد نسبتا موفق درون بسکتبال سه نفره

بسکتبال سه نفره درون یکی دو سال گذشته رونق زیادی گرفته و حضور آن درون گیم‌های آسیایی نیز این را ثابت کرد که باید درون این قسمت سرمایه گذاری زیادی صورت بگیرد. با توجه به اینکه درون گذشته اهمیتی به این رشته درون ایران داده نشده بود، فدراسیون طباطبایی با وجود وقت کم شروع خوبی درون این رشته داشت و حضور درون مسابقات زیاد یک مدال برنز را درون گیم‌های آسیایی ازبرای ایران به همراه داشت.

درون این رشته درون قسمت بانوان نیز فعالیت‌های زیادی صورت گرفت و دختران کشورمان درون رقابت‌های مختلف حضور پیدا کردند.

*حاشیه خودساخته ازبرای تیم ملی

حواشی تیم ملی درون این دوره نسب به سال‌های قبل بیشتر و بیشتر بود تا جایی که تمام ملی‌پوشان به صحبت‌های سرپرست تیم‌ ملی واکنش نشان دادند و کار به جلسه‌های داخل فدراسیون کشیده شد. حاشیه‌ای که خود ساخته بود و مسعود قاسمی مدیر تیم‌های ملی و سرپرست تیم ملی بزرگسالان استارت این حواشی را با صحبت‌های نسنجیده خود زد و تیم ملی را درون آستانه گیم‌های با اهمیت انتخابی جام‌جهانی چند هفته‌ای به سمت بحران برد.

حواشی تا جایی پیش رفت که حامد حدادی به خاطر توهین‌هایی که قاسمی به ملی پوشان انجام داد، از حضور درون تیم ملی صرفنظر کرد و ارسلان کاظمی هم که یکی از موثرترین بازیکنان تیم ملی درون این میان قربانی اختلافات شد و به تیم ملی دعوت نشد!

 

*لیگ بدون قهرمان و نایب قهرمان

فدراسیون تحت اختیار طباطبایی لیگ برتر را درون حالی شروع کرد که قهرمان و نایب قهرمان فصل گذشته حضور نداشتند. درون حالی که انتظار می‌رفت طبق وعده‌های رئیس فدراسیون لیگ شرایط بهتری پیدا کند، نه تنها این اتفاق نیفتاد، بلکه قهرمان و نایب قهرمان فصل گذشته هم کنار کشیدند و همانند سال‌های گذشته تنها دو سه تیم مدعی هستند و سایر تیم‌ها آمده‌اند که تنها حضور داشته باشند!

*کمک فدراسیون ازبرای قهرمانی پتروشیمی درون آسیا

پتروشیمی قهرمانی‌اش را بدون شک مدیون فدراسیون بسکتبال هست. درون حالی که مسئولان پتروشیمی علاقه‌ای ازبرای حضور درون آسیا نداشتند، فدراسیون با خرج خود این تیم را هر طور شده به تایلند فرستاد و با وجود اینکه کسی انتظار نداشت، جنوبی‌ها قهرمان آسیا شدند تا یک افتخار نصیب فدراسیون ایران شود.

ولی یکی دو روز از این قهرمانی نگذشته بود که بحث پاداش به میان آمد و پترویی‌ها معتقد بودند پاداش ۲۵۰ هزار دلاری را فدراسیون به نام خود زده و تا کنون نیز وضعیت این پاداشها معلوم نشده هست.

 

*گیم تبلیغاتی با نام جوانگرایی

متاسفانه با شرایطی که درون ماه‌های قبل توسط مسئولان فدراسیون ایجاد شد، اتحاد و همبستگی درون تیم ملی به کمترین سطح خود رسید و نشانی از همدلی وجود نداشت. پنجره پنجم انتخابی جام جهانی ازبرای این حساس بود، ولی ظاهرا درکی ازبرای این موضوع وجود نداشت و همین موضوع سبب شد برتری مقابل فیلیپین تضعیف شده به یک پیروزی بزرگ از سوی فدراسیون نشینان تبدیل شود.

تیم ملی درون حالی که میانگین سنی‌اش ۲۶، ۲۷ سال بود، مدیر تیم‌های ملی گیم تبلیغاتی را با نام جوانگرایی به مسیر انداخت، ولی همین موضوع با واکنش تند اهالی بسکتبال همراه بود و پیشکسوتان معتقد بودند، مسعود قاسمی با صحبت‌های خود به شعور جامعه توهین کرده هست.

به گفته فارس، با تمام مشکلاتی که وجود داشت یک سال از مدیریت طباطبایی گذشت، درون صورتی بسیاری از وعده‌های این پزشک عملی نشد. حضور اسپانسرها مهمترین وعده وی بود که نتوانست آن را محقق کند و باید دید درون روزهای آینده چه اتفاقی افتاد، آیا برنامه‌ای ازبرای این کار وجود دارد یا همچنان باید چشم انتظار کمک وزارت ورزش باشد.

از سوی دیگر تیم ملی درون سال ۲۰۱۹، سال مهمی را پشت سر خواهد گذاشت و آیا اتحاد و همدلی به این تیم باز می‌گردد یا حواشی با حضور افرادی که درون قد و قواره تیم ملی نیستند، ادامه دار خواهد بود.

انتهای پیام/س

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *