غفوری: مي‌توانيم فيناليست آسيا شويم – رئال نیوز

ارسال شده توسط

روزنامه شرق: استقلال در یکی از بهترین شرایط خود در سال‌های اخیر قرار دارد. این تیم پس از شروع ناامیدکننده‌اش در لیگ برتر حالا یکی از بهترین تیم‌های لیگ است و برای نایب‌قهرمانی می‌جنگد
پیش‌بینی‌ات از عملکرد ایران در جام جهانی چیست؟ خیلی‌ها می‌گویند برای ایران مهم‌ترین بازی، بازی اول با مراکش است؛ در‌این‌باره چه نظری دارید؟

پیش‌بینی فوتبال کار دشواری است، گروه ما هم که حقیقتا سخت است. دو بازی بسیار سخت با اسپانیا و پرتغال داریم. اسپانیا با برد شش گله مقابل آرژانتین نشان داد که چه تیم باکیفیتی است. البته ما هم ایران هستیم. نمایش ایران در جام‌جهانی ٢٠١٤ مقابل آرژانتین نشان داد که آقای کی‌روش می‌داند که باید چگونه مقابل پرتغال و اسپانیا بازی کند. کی‌روش مطمئنا تدابیر کارسازی مقابل اسپانیا خواهد داشت. همه به این فکر می‌کنیم که حضور آبرومندانه‌ای در جام‌جهانی داشته باشیم و حتی به صعود هم فکر می‌کنیم. درست است که این یک آرزو است اما آرزویی است که شاید برآورده شود. کسی چه می‌داند شاید در بازی‌های جام‌جهانی آن روز، روز خوب ایران باشد و روز بد حریف. در‌این‌میان بازی اول مقابل مراکش بسیار مهم است. ما با بازی‌ای که مقابل تونس داشتیم و بردی که در برابر الجزایر به‌دست آوردیم، ثابت کردیم برد مقابل مراکش دور از دسترس نیست. ولی همه می‌دانیم که بازی‌های جام‌جهانی همه سخت‌اند. من امیدوارم ما چه صعود کنیم، چه صعود نکنیم سه بازی خوب و آبرومندانه داشته باشیم. از طرفی این سه بازی مهم باعث قهرمانی ایران در جام ملت‌های آسیا شود. جام ملت‌ها چند ماه پس از جام جهانی است و باید برای قهرمانی به جام ملت‌ها برویم.

در این دو ماه چه باید کرد تا تیم ملی با شرایط بهتری در جام جهانی حاضر شود؟

باید همه حمایت کنند؛ مردم، دولت، وزارت ورزش، فدراسیون فوتبال و رسانه‌ها. تیم ملی ایران باید از همه نظر در بهترین شرایط به روسیه اعزام شود و ما نباید از بقیه تیم‌ها، به‌ویژه تیم‌های هم‌سطح‌مان، چیزی کم داشته باشیم.

روزنامه شرق: استقلال در یکی از بهترین شرایط خود در سال‌های اخیر قرار دارد. این تیم پس از شروع ناامیدکننده‌اش در لیگ برتر حالا یکی از بهترین تیم‌های لیگ است و برای نایب‌قهرمانی می‌جنگد. در جام حذفی هم استقلال در فینال حضور دارد و خیلی‌ها این تیم را قهرمان می‌دانند. کار بزرگ استقلالی‌ها اما در آسیا رقم خورد. آبی‌ها دوشنبه‌شب با پیروزی ٢-صفر مقابل الریان قطر صعودشان را از گروه مرگ آسیا جشن گرفتند. وریا غفوری، دفاع راست استقلال، یکی از ارکان اوج‌گیری استقلال در این فصل است. او که با به‌ثمررساندن گل پیروزی‌بخش استقلال در داربی به بازیکن محبوب هواداران تبدیل شد، در بازی دوشنبه‌شب هم زننده یکی از گل‌های تیمش بود. وریا این روزها در تیم ملی هم گزینه اصلی کارلوس کی‌روش برای پست دفاع راست تیم ملی است. این ملی‌پوش ٣٠ساله سنندجی در گفت‌وگو با «شرق» درباره شرایط ایده‌آلش در این روزها توضیح داده است.

در ماه‌های اخیر در اوج آمادگی بودی، از گل‌زنی در داربی گرفته تا بازی‌های خوب در لیگ، آسیا و تیم ملی. درباره بازگشتت به اوج توضیح بده.

خدا را شکر سال ٩٦ به بهترین شکل برایم به پایان رسید. تلاش کردم بهترین بازی‌ها را انجام دهم. طبیعتا شیرین‌ترین لحظه هم گل‌زنی در داربی بود. گلی که پس از اشک‌ریختن پس از بازیِ رفت ارزش بیشتری برایم پیدا کرد. می‌خواستم تعصبم را به استقلال نشان دهم.

به نظر می‌رسد یکی از مردان ثابت ایران در روسیه خواهی بود. فضای رقابت در تیم ملی در این مدت چگونه بوده؟

سرمربی در نهایت ترکیب تیم را تعیین می‌کند. من سعی کردم در پست خودم بهترین باشم، سعی کردم در لیگ کیفیت خودم را نشان دهم. کی‌روش سرمربی است که این نکات را می‌بیند. آقای کی‌روش کسی بود که باعث شد من در تیم ملی در این پست بازی کنم، به من اعتماد کرد، به همین دلیل از ایشان تشکر می‌کنم. من هم سعی کردم جواب اعتماد سرمربی را بدهم. منتها برای هر پست چند بازیکن در تلاش‌اند تا فیکس بازی کنند. آقای کی‌روش فضای رقابت سالمی در تیم ملی ایجاد می‌کند و اجازه می‌دهد بازیکنان هم‌پست با هم رقابت کنند، در نهایت هم این سرمربی تیم است که انتخاب می‌کند چه کسی بازی کند. این رقابت طوری است که سرمربی به آنالیز و اطلاعات هر بازیکن توجه می‌کند، هر بازیکن پرونده و پروفایل خاصی دارد.

استقلال در گروه مرگ پیش از بازی آخر موفق به صعود شد. رمز موفقیت استقلال در این بازی‌های سخت چه بود؟ در شروع فصل پس از آن نتایج ابتدایی تصور نمی‌شد استقلال این‌قدر پیشرفت کند… .

بعد از اینکه آقای وینفرد شفر به استقلال آمد، از نظر سیستم بازی، مسائل تاکتیکی و روحی- روانی، برنامه‌ریزی همه چیز عوض شد. استقلال بازیکنان خوبی داشت و یکی را می‌خواست که بتواند این بازیکنان را به یک خودباوری برساند، به درک تاکتیکی برساند، اینکه خودشان را باور کنند که می‌توانند ببرند. قبلا در ابتدای فصل ما داشتیم به باخت و نبردن عادت می‌کردیم ولی آقای شفر آمد و با کارهایی که انجام داد و تدابیری که اندیشید، روحیه بردن را به تیم برگرداند. همین موارد رمز موفقیت استقلال در گروه مرگ آسیا بود. در کنار اقدامات آقای شفر، صمیمیت دوباره به تیم برگشت و همه آزاد شدند. با شوکی که به تیم وارد و سرمربی عوض شد، بازیکنان خیلی شرایط بهتری پیدا کردند. شفر با نظم آلمانی‌اش توانست استقلال را متحول کند. در کنارش بازیکنان هم خواستند از آن شرایط بد ابتدای فصل خارج شوند. فشار و توقع رسانه‌ها و هواداران هم بود. هواداران در ابتدای فصل وقتی ما را سر تمرین می‌دیدند، گلایه می‌کردند، ناراحت بودند، نگران بودند. بازیکنان به خاطر هواداران خودشان را به آب و آتش زدند که از آن وضعیت ابتدای فصل خارج شوند.

شما سه هدف مهم در ادامه این فصل دارید؛ قهرمانی در حذفی، نایب‌قهرمانی در لیگ و ادامه پیشروی در آسیا. درباره اهداف استقلال در ادامه فصل توضیح دهید.

استقلال می‌خواهد قهرمان جام حذفی شود که با توجه به شرایط این هدف دور از دسترس نیست. درست است که در فینال رقیب ما تیم دسته‌اولی خونه به خونه بابل است ولی نباید هیچ تیمی را دست‌کم بگیریم. به هر حال فینالیست لیگ یکی هم انگیزه‌های خاص خودش را دارد. بازی هم در خوزستان است و ما باید مواظب باشیم. با قهرمانی در جام حذفی سهمیه لیگ قهرمانان فصل آینده را کسب خواهیم کرد. نایب‌قهرمانی در لیگ هم کورس بسیار سختی است. ذوب‌آهن، سایپا و پیکان همه مدعی‌اند و می‌خواهند دوم شوند. ما نایب‌قهرمانی برایمان کم است. ما استقلالیم و به غیر از قهرمانی نباید به چیز دیگری فکر کنیم. امسال باید جام حذفی را بالای سر ببریم تا یک جام بگیریم. در آسیا از گروه صعود کردیم اما کارمان تمام نشده، باید در بازی بعدی الهلال را هم ببریم تا بتوانیم به عنوان سرگروه صعود کنیم. باید دید در مراحل بعد با کدام تیم‌ها روبه‌رو می‌شویم. در آسیا به هر حال ماجراجویی سخت‌تر است، حسابش از لیگ و جام حذفی جداست. سال گذشته پرسپولیس تا نیمه‌نهایی رفت، امسال هم استقلال می‌تواند تا نیمه‌نهایی و حتی فینال آسیا بالا برود. فرمول مسابقات به نحوی است که تا فینال به تیمی از شرق نمی‌خوریم و به همین دلیل می‌شود به فینالیست‌شدن فکر کرد. تیم‌های آسیایی سرمایه‌گذاری زیادی کردند و کار در آسیا واقعا سخت است. ما در این گروه برابر تیم‌های متمول العین، الهلال و الریان کار بزرگی کردیم. هر تیمی دوست دارد قهرمان آسیا شود، ولی واضح است که رسیدن به این هدف واقعا کار سختی است و به حمایت‌های مدیریتی و حمایت‌های ویژه مالی، روحی و روانی احتیاج است. امیدوارم این اتفاق بیفتد؛ ما تا فینال برویم و قهرمان شویم.

درباره برنامه‌های آماده‌سازی تیم ملی در ماه‌های گذشته و بازی‌های دوستانه اخیر کمی صحبت کنید. آیا شما و سایر ملی‌پوشان از روند آماده‌سازی راضی هستید؟

برنامه ازسوی فدراسیون و سرمربی تنظیم شده است، ما بازیکن و تابع ‌هستیم. مطمئنا ما بازیکنان از روند آماده‌سازی تیم ملی راضی هستیم. ما در طول هفته‌های برگزاری لیگ تمرینات ریکاوری داریم. بعد از بازی‌های لیگ، یک روز در اختیار مربیان تیم ملی هستیم که خیلی تمرینات خوبی است. اردوها و برنامه‌ها هم به‌خوبی در حال اجراشدن است. در دو هفته گذشته اردوی تهران، بازی با تونس، اردوی اتریش و بازی با الجزایر برنامه‌های خوبی بود. بازی‌ها و اردوهای بعدی هم برنامه جامعی است. به نظرم آقای کی‌روش تلاش کرده بهترین‌ها در اختیار تیم ملی قرار بگیرد.

ارسال یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *